איריס לוי קולינריה עילית במיטבה

ג'וליס כמו שלא הכרתם

הכפר הדרוזי ג'וליס, הקרוי על שם יוליוס קיסר, נמצא בגליל המערבי על כביש 70. הכפר הינו המרכז הרוחני הגבוה ביותר של העדה הדרוזית בעולם. הכפר העתיק משתרע על פני מספר גבעות, בגובה של 110 מטרים מעל פני הים ובימים של ראות טובה ניתן לראות בקלות את הים התיכון ממערב. מסביב לכפר הגובל עם הכפר הדרוזי ירכא ניתן לראות מטעי זיתים רבים המוסיפים לפסטורליות של האזור.

אודה ולא אבוש כי ההיכרות שלי עם העדה הדרוזית ודרך החיים שלהם קטנה מאוד לכן שמחתי מאוד שניתנה לי ההזדמנות לצאת להכיר וללמוד על תושבי ג'וליס אמונותיהם ודרך חייהם המיוחדת.

הכפר ג'וליס מוכר כמיושב עוד מתקופת המאה ה-16 וקיימות עדויות כי בתקופה העותומנית התגוררו בכפר גם תושבים יהודים. היום  חיים בו כ- 6000 תושבים, רובם ככולם דרוזים. הכפר מהווה מרכז רוחני. בכפר קבור השייח אמין טריף שהינו גם המנהיג הרוחני הגדול של העדה. המאוזוליאום לזכרו מהווה מרכז רוחני מקום למרפא  ומקום עליה לרגל לתושבי האזור ומארח במקום נבחרי ציבור מהארץ ומהעולם. את המאוזוליאום מפעיל נכדו של השייח המתגורר ממש קרוב לקבר סבו.

ג'וליס מהווה נקודת ציון חשובה בברית שנכרתה בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית, ברית המגשרת על פני פערים תרבותיים ודתיים. הברית נוצרה כאשר דוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל, ביקר בשנת 1959 אצל השייח אמין טריף, ראש העדה הדרוזית ומי שעמד בראש המרכז הרוחני העליון של העדה. החיבור בין שני האישים, שהיה אמיץ וחזק, הוא שבנה את הקשר העמוק והייחודי בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית.

הכפר שמר לאורך השנים על מראהו העתיק, בשנה האחרונה ראש מועצת הכפר החליט לחדש את גרעין הכפר, מה שידוע גם כ "אלבלד אל ק`דימה" הוא המקום ממנו צמחה והתפתחה ג`וליס ולהנגישו לתיירים. כבר ניתן לראות את הריצוף החדש ומסלולי ההליכה המסומנים ברחובות הכפר העתיק. התהליך עוד ארוך אך מבטיח. המטייל ברגל בין הרחובות פוגש  בתים עתיקים יפהפיים בית בד עתיק ועוד. השיפוץ המעמיק יוסיף יופי ויחמיא למבנים העתיקים מלאי המסורת.

למבקרים בג'וליס יש מספר נקודות חובה לביקור:

מרכז מורשת דרוזית

בין בתי הכפר בקומה השנייה של מבנה קטן נמצא מרכז המורשת הדרוזית שהוא מפעלו של איש אחד מר סעיד נבואני, שליקט במשך השנים כלים אותנטיים בגדיים ייחודים ובעצם כל פריט השייך להתפתחות העדה שהשתמר עם הזמן. המקום הוקם לזכרו אביו שהיה יד ימינו  של השח טריף.

המקום הינו מרכז ללימוד חוויתי להיכרות רזי המורשת וההיסטוריה של החברה הדרוזית בארץ וההיסטוריה של ג`וליס. פוגשים במקום את הכלים בהם עבדו ועיבדו את האדמות בשנות ה-60 של המאה הקודמת. כלי הנגינה המיוחדים מקומיים ואותנטיים שעברו מאב לבן, כלי אוכל מיוחדים ועוד. הפינה שאותי ריגשה במיוחד היא פינת הביגוד המסורתי בה ניתן לראות וגם למדוד, שמלת כלה מסורתית, מכנסי גברים מיוחדים ועוד.

גני אלמונא

בכניסה המערבית לכפר ממש על הכביש הראשי נמצאים גני אלמונא. קשת אבן גדולה מקדמת את פני המגיעים וממש לא מסגירה את מה שיש מאחוריה. עולם שלם של יופי שנבנה עם הרבה מחשבה ואהבה. כל פינה בגן מסתירה סיפור שלם לכל פרח שנשתל יש משמעות.

הגן מיוחד וססגוני מהווה מוקד למשיכה למטיילים וגם לזוגות המחפשים מקום נאה לצילומים לפני החתונה. המקום הוא  פרי יצירתו של מר נאג`י עבאס אשר בנה את המקום בעצמו בשיתוף עם רעייתו במשך יותר משני עשורים. תחת עינו הפקוחה וידו המטפלת גדלים בגן מאות סוגי צמחים ופרחים שונים, זורמים נחלים מלאכותיים היוצרים ביחד יצירת אמנות ייחודית ואקלקטית תמימה ומעט קיצ'ית  כאחד. גני אל מונא משתרעים על פני כמה מפלסים, שכל אחד מהם מאופיין בעיצוב ובאווירה שונה. מר נאג'י מלווה את כל המתארחים בגנו , מסביר ומשתף את מחשבותיו ומספר על דרך בניית הגן, ומשתף את האני מאמין שלו בדבר חיים משותפים , משפחתיות ואהבה. מר נאג'י מטבל את סיפוריו בהרבה פתגמים נחמדים כמו " מי שלא מכיר את עברו לא ידע את עתידו" ועוד.

הפינה שהכי ריגשה אותי בגן   נמצאת  במפלס התחתון בו יצר ג'אג'י מיצג מרגש לזכרו של אביו – תחנה של רכבת כולל מסילת רכבת אמתית שדרכה הוא מעביר את סיפורו של אביו שבדמיונו הסתובב  עם מזוודה של משימות ( יש בפינה את המזוודה) לעשות טוב לתושבי הארץ. לצד מיצג זה ניטע ספסל בודד – אדום שמסמל את בן דודו החייל שנהרג בעת מילוי תפקידו בצבא בגיל צעיר . בן דודו ז"ל הוא בעלה של בסמא בעלת המסעדה בה ביקרנו מאוחר יותר.

הביקור בגן משרה שלווה ונועם ואפשר לאבד בו את תחושת הזמן . רעש פיכפוך המים הקבוע וציוץ הציפורים תורם לאווירה הנינוחה.

לתאום ביקור יש להתקשר מראש 052-431-8414

לפרטים נוספים ללחוץ כאן

מסעדת נור

אין  טיול שלם אם לא טעמנו ממעדני המקום. אוכל דרוזי הוא הרבה מעבר לפיתה עם לבנה ועלי גפן קטנים קטנים. בסמא בעלת המסעדה הינה אישה מיוחדת. סיפור חייה וחיי בנה כרוכים בעוצמה ובכאב עם העם היהודי. בעלה נפצע אנושות  במהלך שירותו הצבאי כשבסמא הייתה בתחילת הריונה והם היו נשואים 10 חודשים בלבד.  הוא שכב מחוסר הכרה במשך 14 שנים. במהלך השנים בסמא גידלה את בנם היחיד – נור( על שמו המסעדה). בסמא פתחה את המסעדה לפני מספר שנים ועברה מספר גלגולים. בשנים האחרונות היא מגישה אוכל דרוזי אוטנטי משובח בשעות הבוקר הצהרים והערב מידי יום למעט יום שלישי.

השנה ניתן היה לראות את בסמא בתוכנית הטלויזיה "הקינוח המושלם" בה הציגה מנות אחרונות אוטנטיות מהמטבח הדרוזי. בזכות השתתפות בתוכנית הגיעו הרבה אורחים חשובים למסעדה , החשוב מבניהם היה השיח הראשי של הכפר שביקר לראשונה במסעדה וגם שגריר אנגליה בישראל הגיע לביקור.

"מה הייחוד של המטבח הדרוזי לדעתך" שאלתי את בסמא . מה מבדיל אותו מהמטבח הערבי הגלילי ? בסמא אומרת ששורש ההבדל הוא בשימוש שונה של תבלינים . בבישול הדרוזי משתמשים בהרבה תבלינים מתקתקים כמו קינמון , ציפורן , אגוז מוסקט המשרים חמימות וארומה ייחודית למנות. היא גם מדגישה  שלכול כפר דרוזי יש את הטעמים הייחודים שלו לאותן מנות לדוגמה ניתן לטעום בכפר השכן יארכה מאכלים דומים אך אצלם הטיבול הרבה יותר חריף

ארוחת הערב במסעדה הינה במבנה של ארוחת טעימות בה מפליאה בסמא במבחר כמעט אין סופי של מנות מיוחדות שאחת יותר טעימה מהשנייה. התפריט קבוע מראש בעלות של 90 ₪ למשתתף.

פתחנו במבחר סלטים לחמים ומטבלים , סלט טבולה נהדר עם הרבה מאוד ירקות ומיץ לימון עם גרגרי רימון נהדרים , חומוס מושלם תוצרת בית , סלט חצילים – באבא גנוג' , עלי גפן ועוד ממולאים, קרעי פיתה דרוזית דקיקה במילוי בשר מטובל היטב , ירקות קלויים בתנור, מג'דרה יוצאת דופן מבורגול ועדשים ירוקות , תבשיל ירקות עונתי ואי אפשר בלי מנסף חלומי, תבשיל אורז ועוף בסומק ותבלינים נוספים, כמובן גם קציצות בקר ברוטב עגבניות מושלם וכיסונים במילוי בשר שכבר לא הייתי מסוגלת לטעום מרוב אוכל. כל האוכל מוגש בטוב טעם בכלים יפהפיים והכל באווירה נעימה תוך קבלת הסבר מדויק מבסמא על כל מנה.

בימים הקרובים תעבור המסעדה לתפריט חורף ( שרק יגיע כבר ) שבו המנות מותאמות לחומרי הגלם החורפיים ויכיל גם מרק חורפי – מרק עוף בצל ופתיתים מיוחד.

את הארוחה סיימנו במשקה של מלכים – מרלי – נוזל שהורתח במשך שעות עם מבחר תבלינים כמו קינמון , הל , ציפורן ועוד סונן ומוגש עם אגוזי מלך קצוצים. לצידו מעמולים במילוי פיסטוק מושלמים.

הארוחה הייתה נהדרת חבל שלא היה לי יותר מקום בבטן. מאוד ממליצה להגיע למסעדה להכיר את בסמא המיוחדת ולטעום ממטעמיה.

ארוחות הבוקר שמוגשות במסעדה גם הן חגיגה קולינרית אמתית . ארוחה עשירה במיוחד במחיר 130 ₪ לזוג . מבחר של סלטים , שקשוקה מושלמת , סלט ירקות , פלפל , חומוס גבינות ובמיוחד לבנה נהדרת עם זעתר. הכל מאוד אוטנטי וביד רחבה.

בכפר ג'וליס ישנם מספר מקומות לינה – צימרים. אני לנתי בצימר הנהדר "נוף זיתים ". כשמו כן הוא , הצימר ממוקם בקצה הכפר נושק למטעי הזיתים וצופה על הכפר ממזרח.

מתחם המגורים בעל 3 הבקתות מטופח במיוחד בבעלות מוחמד שבנה שתל והשקה כול צמח בעצמו. חדרים גדולים ומרווחים הכוללים 2 מיטות זוגיות וג'קוזי בתוך החדר. הצ'ופר הגדול במקום היא בריכה מחוממת הצופה אל הנוף הקסום. אין כמו להיות בבריכה הנעימה בזמן שקיעה או לשכשך במים החמימים לשחיית בוקר מרעננת.

המתחם מתאים מאוד למשפחות עם ילדים, תחום בגדר כך שביטחון הילדים מושלם. כמו כן יש במקום מטבח בו ניתן לבשל את הארוחות וגם יחידת מנגל מאובזרת בחוץ לארוחות טובות בהכנה עצמית.

הביקור בג'וליס עבורי היה חוויה מושלמת. הכרתי אנשים נהדרים, מכניסי אורחים פטריוטים למדינה ישראל ובמיוחד לצבא הגנה לישראל שמאוד אוהבים את ארצם/ ארצנו וחולמים על שיתוף ואהבה הדדית.

השאר תגובה